Apple Yanlışlıkla Bir Programa İzin Verdi!

Dünyanın en ünlü markalarından biri olan Apple, yanlışlıkla kötü amaçlı bir yazılımın mac işletim sisteminde çalışmasına onay verdiği tespit edildi. Bu hata kısa sürede fark edildikten sonra iptal edilirken, Shlayer ismi verilen bu yazılımın ise reklam virüsü olarak açıklandı.

Bilindiği üzere Apple, hiçbir şekilde kendi işletim sisteminde program ya da uygulama çalışmasına izin vermemektedir. Ancak geçtiğimiz senelerde geliştiriciler, uygulamalarını yayınlamadan önce bir takım çeşitli güvenlik kontrolllerine tabi tuttuğunu belirtmiş ve Apple tarafından bu zorunlu hale gelmişti. Günümüze kadar Apple, bu konuda hiçbir şekilde taviz vermemişti.

Bu sürece “onaylama” ismi veriliyor. Onaylama sürecinde ise, herhangi bir uygulama kötü amaçlı içerik olarak taranmaktadır. Onaylanırsa Mac’in güvenlik sistemi yazılımı olan Gatekeeper isimli uygulamanın da çalışmasına izin veriyor. Yapılan testlerde geçemeyen uygulamalar ise, reddediliyor. Bir süre sonra tamamen çalışmasını engelliyor.

İşte O Hatanın Ekran Görüntüsü

Apple’da güvenlik araştırmacı görevini yürüten Patriwk Wardle, birlikte çalıştığı Peter Dantini’nin Adobe Flash yükleyicisi görünümüne sahip kötü yazılımı bulduğunu söyledi. Bu tür kötü yazılımlar uzun süredir ne yazık ki her bilgisayarda dolanıp duruyor. Fakat bu program açıldığı an anında mac tarafından engelleniyor. Wardle ve Dantini basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise, bu yazılımın yanlışlıkla onaylandığını açıkladı. 2019 tarihinde Kaspersky, Mac işletim sistemine sahip olan bilgisayarları “en yaygın tehdit” olarak nitelendirmişti. Shlayer ismi verilen bu kötü amaçlı yazılım ise, aktif olan bilgisayarlarda kullanıcıların tüm aktivitelerini takip ederek, daha etkili reklam yayınlama yoluna gittiği belirlendi.
Wardle, TechCrunh blogunda paylaştığı yazısında ise “Bildiğim kadarıylabu bir ilk” diyerek, yanlışlıkla onayladıkları yazılımı kaleme aldı. Daha sonra ise, Wardle tarafından bu kötü amaçlı yazılım Mac’lerde çalışması engellendi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı