Ana Sayfa Donanım Donald Trump'dan Huawei'ye Karşı Ilımlı Yaklaşım

Donald Trump’dan Huawei’ye Karşı Ilımlı Yaklaşım

ABD Başkanı Donald Trump Google’a Huawei hakkında desteğini sürdürmesini belirttikten sonra herkes rahatladı.

Huawei Dünya’nın telefon üreticiliği konusunda ikinci sırada yer almasına rağmen, Android’in yazılım desteğini alamayacağı kesindi. Çin ve ABD arasında yaşanan gerginliklerden dolayı Huawei bünyesinde işletim sisteminden kaynaklı üstün güvenlik kaygıları başlamıştı.

Fakat ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz hafta sonu Huawei konusunda yaptırımlarından vazgeçecek gibi göründü. G20 zirvesinden sonra Huawei’ye daha ılımlı ve sıcak yaklaştı.

Fakat yine de ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei’nin Google Android işletim sistemini kullanıp kullanamayacağından karar bekleniyor.

Huawei’nin risk kurulundan Tim Danks isimli yönetici, “Biz Donald Trump’ın dediklerine katılıyoruz.” şeklinde bir yorum yaptı.

Şuan Android ve Huawei hakkındaki bu iplerin kopması ya da sağlamlaştırılması tamamen ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı.

Huawei eğer Android’den desteğini alamazsa yeni bir işletim sistemi yazacak. Acaba bu işletim sisteminin güvenlik ayrıntıları ve kullanımı nasıl olacak? Bu en çok merak edilen konulardan biri.

Google desteğinin iptalinden sonra Huawei bünyesinde çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Fakat Donald Trump en son attığı tweetde bu sıkıntılara çok daha ılımlı ve çözüm odaklıydı.

Resmen U Dönüşü Yaşandı!

Bu haber yeni gibi görünse de geçtiğimiz yıllarda Huawei adlı markanın kullanımı devlet kurumları ve ABD istihbarat kurumlarında yasaklanmıştı. Yeni bir yaptırım söz konusu değil.

Çin mahkemesi de Çin’de iPhone 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve iPhone X gibi Amerikan üretimi telefonların satışlarını yasaklamıştı.

Uzun süre devam eden bu yaptırımların sonucu ve neticesi ne olacak?

ABD Başkanı Donald Trump’un G20 zirvesinden sonra ılımlı açıklamalarından sonra büyük ihtimalle yaptırımların sona ermesi açısında yeni yönetmelikler devreye girecek.

Ayrıca Huawei düşmanlığı sadece ABD için sınırlı değil. Geçtiğimiz aylarda Danimarka’da Huawei ofisine baskın düzenlenmişti. 2 Huawei işçisi sınır dışı edilmiş, ve işlemleri hala devam etmektedir.

Umuyoruz ki her iki telefon üreticisi devlerin sorunları kolaylıkla düzelir. Hiç bir müşteri bu yaptırımlardan dolayı marka adına kişisel mağduriyetlere maruz kalmaz.

BilgisayarGazetesi.Com olarak sizlerle son gelişmeler hızlı bir şekilde paylaşılacak.

Atakanhttps://bilgisayargazetesi.com
Profesyonel webmasterlik ve yazarlık hayatıma devam ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Eski İşletim Sistemleri KOBİ’leri Siber Saldırı Altında Bırakıyor!

  Birçok KOBİ eski işletim sistemlerini hala kullanıyor. Bu eski işletim sistemleri ve yazılımları KOBİ’leri siber saldırı riski altında bırakıyor. Alert Logic’in yeni araştırmasına göre, KOBİ’ler...

Web’de Outlook’a Daha Hızlı ve Daha Modern Bir Deneyim Geliyor!

Geçen yıl Lgnite konferansında Microsoft, kullanıcılarının web ’de yeni Outlook’u denemelerine imkân verecek bir haber duyurdu. Şimdi sekiz aylık testten sonra güncellenmiş sürüm piyasaya...

Sony, 3 Yeni Kamera Çıkartıyor !

  Sony’nin uzun süredir beklenen, tam kare aynasız kamerasının yolda olduğu yönünde spekülasyonlar bir kez daha tetiklendi. Yeni kameralar ile ilgili bilgiler sızdırılırken, kablosuz işlevsellik...

Raspberry Pi 4 Güncellemesi: Daha Az Isı, Aynı Hız

  Raspberry Pi 4 inkâr edilemeyecek kadar güçlü bir makinedir. Ancak fiyatı da yüksektir. Pi 4, önemli sayılabilecek ölçüden ısı üretir ve sürekli yükü termal...

2019 Amazon Prime Day Başlangıç Tarihi Belli Oldu!

  Prime Day, Temmuz 2015’te Amazon’un 20 yıllk yıldönümüne yalnızca Prime üyelerine 24 saatliğine geçerli olan bir kutlamayla başladı. Etkinlik çok etkileyiciydi. Bu yüzdem ertesi...