En iyi PHP Editörü Hangisidir?

PHP İçin Kullanılabilecek IDE ve Editörler

PHP İçin En İyi Editör Hangisidir?

PHP dersleri almaya başladınız ve uygun sunucu yazılımları arasından tercihinizi yaparak kurulumu tamamladınız. Şimdi sırada, PHP için en iyi editörü seçmek var. Peki PHP için en iyi editör hangisidir? Günümüzde PHP programlama dili ve diğer yazılım dili seçenekleri için kullanılan IDE nedir?

PHP Editörü Nedir?

PHP İçin En İyi Editör Hangisidir?
En iyi PHP Editörü Hangisidir?

PHP text editor türleri PHP IDE’leri olarak da isimdlendirilirler. Bunlar PHP ve birlikte kullanılan ve kodların yazıldığı geliştirici ortamlarıdır. Normalde bir PHP veya HTML kodu, basit yazım araçlarına dahi yazılabilirler. Ancak editörler, PHP’ye yeni başlayanlar için hataları gösteren, dosyalama imkânları sunan yazılımlardır. Yani basit bir yazım aracından çok daha kapsamlı özellikler sunarlar.

PHP Editörü olarak Adobe Dreamweaver, Notepad++ hatta Notepad’i dahi kullanabilirsiniz. Ancak yeni bir PHP öğrencisiyseniz, size yardımcı olacak editörler seçmek çok daha önemlidir. PHPStorm, Eclipse gibi farklı seçenekleri de deneyebilirsiniz.

PHP programlama dili ile ilgili pratik yapmak istediğinizde, kod yazacağınız bir editöre ihtiyaç duyacaksınız. Usta yazılımcılar, özellikle basit scriptleri (yani basit işlevleri gerçekleştirmek için gerekli kod satırı, modül) yazmak için editörlere ihtiyaç duymazlar. Notepad++ hatta basit bir Notepad uygulaması bu iş için son derece yeterlidir. Ancak, size PHP kodu yazarken hatalarınızı gösterecek bir geliştirme ortamı arıyorsanız, Adobe DW – PHPStorm – Eclipse gibi geliştirici ortamları sizin için çok daha uygundur.

PHP dersleri veya diğer pek çok dil için pratik yapmak için editör veya IDE’ye ihtiyacınız olmayabilir. Yani internette, kod denemeleri yapacağınız adresler de var. Ancak PHP, sunucu tabanlı olduğu için editör – WAMP ile kullanımına sıkça rastlanır. Yeri gelmişken IDE nedir? IDE ile editör aynı şey midir? Sadece PHP programlama dili için değil, aynı zamanda diğer diller için de sıkça sorulan soruya gelin beraber yanıt verelim.

 

IDE Nedir?

Php ve MySQL İçin En İyi Geliştirici Ortamı Hangisi?

IDE, PHP ve diğer programlama dillerinde yaygın olarak karşınıza çıkacak bir kavramdır. “Integrated Development Enviroment” ifadesinin kısaltmasıdır. Dilimize “Entegre edilmiş geliştirici ortamı” olarak çevirebileceğimiz IDE’ler, PHP programlama dili ve diğer diller için geliştirme ve pratik aracı olarak yaygın olarak kullanılırlar. Entegre ifadesine burada dikkat. Yukarıda, kod yazım işleminin basit yazma araçları ile yapılabildiğinden söz ettik. Ancak, sentaksların yanlış yazılmasında uyarı, dosyalama – klasörleme, kütüphaneler, hata ayıklama gibi işlemler için ek özellikler gerekir. Projeler karmaşık ve komplike bir hal aldıklarında, IDE’ler programcılara yardım ederler.

 

Editör ile IDE Aynı Şey Midir?

PHP Editörü Nedir?
PHP ve Vİsual Studio Code Kullanılır Mı?

PHP editörü olarak kullanabileceğiniz pek çok farklı alternatif var. Bu alternatiflerden özellikle Adobe Dreamweaver veya Visual Studio Code gibi araçlar, sundukları ek özelliklerle işinizi çok kolaylaştırırlar. Temel olarak IDE ile editör benzer kavramlardır. Buna karşın IDE’ler sundukları gelişmiş özelliklerle çok daha kapsamlıdırlar. Günümüzde programlama dili ile ilgili kullanılan editör ve kapsamlı araçların hemen hepsi IDE olarak isimlendilir. Editörler birer IDE’dir. Ancak IDE, çok daha kapsamlı özellikleri ile dikkat çekerler.

Visual Studio Code / Visual Studio günümüzde profesyonel programcılar için PHP programlama dili ve diğer diller için yaygın olarak kullanılır. Özellikleri geliştikçe daha karmaşıklaşan IDE’ler için en iyi çözüm, PHP eğitimi aldığınız editörle başlamak ve bir süre devam etmektir.

PHP eğitimi aldığınız yerde, sizlere tavsiye edilen geliştirici ortamı (IDE veya editör) ile başlamanız çok daha doğru olacaktır. PHP’de ustalaşmak için çıktığınız yolda deneyim kazandıkça Visual Studio Code gibi daha komplike örneklere geçebilirsiniz.

 

Visual Studio Code ve PHP 

PHP Kütüphaneleri
PHP, Diğer Yazılım Dillerinde Olduğu Gibi Zaman İçinde Değişmiş ve Gelişmiştir.

PHP eğitimi ve pratiği ile bu dilde giderek uzmanlaşacaksınız. Uzmanlaşma zamanla diğer dilleri de öğrenme hevesi oluşturacak. Bu durumda, kod yazmak için bazı editörlerin yetersiz kaldığını kendiniz de görebilirsiniz. Visual Studio Code, PHP için usta seviyesinde iyi bir tercihtir. Ancak bu geliştirici ortamının özellikleri ve kullanımı başlı başına bir konudur. Bu nedenle PHP’ye başlamak için PHP eğitimi aldığınız yerin önerisine kulak verin. Peki Visual Studio Code’u özel kılan nedir?

PHP dersleri pratiği editörler için yapılabilir. Ancak PHP projeniz kamaşıklaştıkça daha gelişmiş IDE’lere ihtiyaç duyacaksınız. Bugün, programcılar tarafından yaygın olarak kullanılan ve VSC kısaltması ile kullanılan Visual Studio Code aynı zamanda yazılımcıların bir tür kod bankası olarak kullandıkları Github gibi oluşumlarla da entegre çalışabilirler. Yani PHP editörü seçimi için basitten başlamak sizin için çok daha iyi olabilir.

 

En İyi PHP Editörü – IDE’si Hangisidir?

En iyi PHP editörü, en rahat kullandığınızdır. PHP programlama dili hakkında bilgi ve tecrübeniz arttıkça daha gelişmiş editör veya IDE’ler kullanabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı