Ana Sayfa Yazılım Eski İşletim Sistemleri KOBİ’leri Siber Saldırı Altında Bırakıyor!

Eski İşletim Sistemleri KOBİ’leri Siber Saldırı Altında Bırakıyor!

 

Birçok KOBİ eski işletim sistemlerini hala kullanıyor. Bu eski işletim sistemleri ve yazılımları KOBİ’leri siber saldırı riski altında bırakıyor.

Alert Logic’in yeni araştırmasına göre, KOBİ’ler siber sucuların hedefleri arasında. Yeni Kritik İzleme Raporu: SMB Threatscape 2019’da , şirket, KOBİ’lerin şifreleme, zayıf iş yükü yapılandırması, güvenlik açığı ve zayıf işletim sistemlerinde sınırlı görünürlük gibi sınırlı görünürlükleri hedef alan saldırı yöntemlerinde değişikliklerin yanı sıra saldırılarda da sürekli bir artış olduğunu ortaya koydu.

Raporunu derlemek için, Alert Logic’in Tehdit İstihbaratı ekibi, 4.000’den fazla kuruluşun müşteri tabanındaki 1.3 petabayt veriyi, 10.2tn log mesajını, 2.8bn izinsiz giriş tespit olaylarını ve 8.2m onaylı güvenlik olaylarını analiz etti. Ekipler ayrıca, özellikle KOBİ’leri etkileyen birkaç modeli ortaya çıkarmak için açık internet üzerinden ortaya çıkan ve gelişen güvenlik açıklarını ve saldırı yöntemlerini araştırdı.

Ancak raporun en dikkat çeken özelliklerinden biri, SMB cihazlarının yüzde 66’sının 2020 yılına kadar süresi dolmuş ya da süresi dolmuş Microsoft Windows sürümleri kullanıyor olması. Alert Logic tarafından taranan cihazlardan, cihazların çoğu 10 yıldan daha eski Windows sürümleri kullanıyordu.

Firma ayrıca, SMB e-posta sunucularının yüzde 30’undan fazlasının desteklenmeyen yazılımlar üzerinde çalıştığını buldu. E-posta birçok kuruluşun can damarıdır; bu nedenle Alert Logic’in, tespit edilen en iyi e-posta sunucularının üçte birinin, yaklaşık 10 yıldır desteklenmeyen Exchange 2000 kullanıyor olması şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Otomatik düzeltme ekinin uygulanması, güvenlik açıklarının sıklığını azaltmaya yardımcı oldu. Ancak yapılandırmalar hala önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Alert Logic’in araştırmasına göre, 13 şifreleme ile ilgili yapılandırma sorunu, bulunan tüm güvenlik sorunlarının yüzde 42’sini oluşturuyor.

Raporda ayrıca, KOBİ alanındaki yamasız kırılganlıkların yüzde 75’inin bir yıldan daha eski olduğu da ortaya çıkardı. Otomatik güncellemeler yazılım düzeltme ekini geliştirirken, kuruluşlar hala adımlarını tutmakta zorluk çekiyorlar.

Alert Logic’te ürün stratejisi ve mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Onkar Birk, siber güvenlik becerileri açığının neden KOBİ’leri riske attığını açıkladı : “Yetenekli siber güvenlik uzmanlarının eksikliği, küçük ve orta ölçekli her büyüklükteki kuruluşları etkiliyor ve büyük kuruluşlar gibi ölçekleyemedikleri için daha büyük dezavantajlara sahip olabiliyor. İstihbarat ve uzmanları daha güvenli ve uyumlu olmaları gerekiyor.” diyerek konu ile ilgili açıklamada bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Eski İşletim Sistemleri KOBİ’leri Siber Saldırı Altında Bırakıyor!

  Birçok KOBİ eski işletim sistemlerini hala kullanıyor. Bu eski işletim sistemleri ve yazılımları KOBİ’leri siber saldırı riski altında bırakıyor. Alert Logic’in yeni araştırmasına göre, KOBİ’ler...

Web’de Outlook’a Daha Hızlı ve Daha Modern Bir Deneyim Geliyor!

Geçen yıl Lgnite konferansında Microsoft, kullanıcılarının web ’de yeni Outlook’u denemelerine imkân verecek bir haber duyurdu. Şimdi sekiz aylık testten sonra güncellenmiş sürüm piyasaya...

Sony, 3 Yeni Kamera Çıkartıyor !

  Sony’nin uzun süredir beklenen, tam kare aynasız kamerasının yolda olduğu yönünde spekülasyonlar bir kez daha tetiklendi. Yeni kameralar ile ilgili bilgiler sızdırılırken, kablosuz işlevsellik...

Raspberry Pi 4 Güncellemesi: Daha Az Isı, Aynı Hız

  Raspberry Pi 4 inkâr edilemeyecek kadar güçlü bir makinedir. Ancak fiyatı da yüksektir. Pi 4, önemli sayılabilecek ölçüden ısı üretir ve sürekli yükü termal...

2019 Amazon Prime Day Başlangıç Tarihi Belli Oldu!

  Prime Day, Temmuz 2015’te Amazon’un 20 yıllk yıldönümüne yalnızca Prime üyelerine 24 saatliğine geçerli olan bir kutlamayla başladı. Etkinlik çok etkileyiciydi. Bu yüzdem ertesi...