GOOGLE ANONİM KONUM VERİLERİ TOPLUYOR!

0
10
google konum verisi

GOOGLE KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN ANONİM KONUM VERİLERİNİ TOPLADIĞINI AÇIKLADI!

Google, devletlerin salgınla mücadelede daha rahat kararlar almasına yardımcı olmak için koronavirüs salgını sırasında toplumsal hakkında raporlar yayınlıyor. Şirket Cuma günü toplulukların hareket alanlarını grafik olarak göstermek için insanların telefonlarından toplanan anonimleştirilmiş konum verilerini kullanan bir beta sürüm yayınladı.

Google, raporların “alınan kararların etkilerini, toplumsal hareketi ne yönde etkilediğini ve ekstra önlem gerektiren alanları belirlemekle ilgili fikirler” sunabileceğini söyledi. Google tarafıdan restoranlar ve alışveriş merkezleri gibi perakende ve rekreasyon yerlerindeki hareketlerin yanı sıra transit merkezleri ve yerleşim alanları gibi yerlerde de hareket yoğunluğu tespit ediliyor ve raporlanıyor. Raporlar başlangıçta ABD’deki 50 eyaletin tümü de dahil olmak üzere 131 ülke ve bölgeyi kapsamakta, ancak Google önümüzdeki haftalarda daha fazla alan hakkında daha kapsamlı raporlar hazırlamayı planladığını açıkladı.

Raporların hazırlanmasında kişisel verilerin gizliliği ilkesine de bağlı kaldıklarını açıklayan Google, ” Raporlar konum geçmişi ayarının açık olduğu kişilerden toplanan, anonimleştirilmiş veri kümeleri ile oluşturulmuştur. Bir kişinin konumu, kişileri veya hareketi gibi hiçbir şekilde kişisel olarak tanımlanabilir hiçbir bilgi hiçbir noktada kullanıma sunulmadı.” Dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here