Güvenlik Kamera Sistemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Merhaba,

Bu yazımızda çağımızın olmazsa olmazı sokakta, okulda, hastanede, işyerlerinde, parklarda, evlerde ve hatta araçlarımızda bile karşılaştığımız güvenlik kameralarını seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağız.

Öncelikle ihtiyacınız olan sistemi belirlemeniz gerekmektedir.

Günümüzde güvenlik kamera sistemleri HD ve IP olarak ikiye ayrılır. HD dediğimiz sistemde birkaç varyasyon vardır. Mesela Dahua markasının ürettiği HD-CVI ya da HD-TVI bunlardan biridir. HD sistem aşina olduğumuz televizyon uydu kablosu mantığıyla çalışır ek olarak içinde 2 ya da 4 adet kablo vardır. Bu 2 adet ya da 4 adet kablo olan kablolara 2+1 CCTV Kablosu veya 4+1 CCTV Kablosu denir. 2’li olan kablo sadece voltaj ve görüntü aktarırken 4’lü olan kablo görüntü ve voltaj yanında ses veya veri de aktarabilir (PTZ Kontrolü vs.)

Her iki sistemde uygun altyapı varsa internet üzerinden veya mobil olarak izlenebilir.

HD sistem ile IP sistem arasında görünürde görüntü olarak pek bir fark göremeyiz. Fakat işin arkaplanı farklı J HD sistemde kameralardan çekilen kabloların hepsinin DVR ya da XVR cihazının yanına getirilmesi gerekir. Tahmin edeceğiniz üzere geniş alanlarda bu çok büyük problem.

İşte bu problemin bulunduğu mekanlar için en uygun diğer kamera sistem çözümü ise IP güvenlik sistemidir.

IP kamera sisteminde kullanılan kablo evlerimizde ya da iş yerlerimizde kullandığımız Ethernet kablosudur. Diğer adlarıyla CAT-5, CAT-6 ya da CAT-7 diyebiliriz.

IP Kamera sisteminde voltaj normal şartlarda CAT-6 jakı olan RJ-45’e giren 8 kablonun 4 tanesinden gönderilir. (İstisnai durumlarda dipten besleme veya ekstra kablo çekilmesi gerekebilir.)

IP Kamera da tüm kamera kablolarının kayıt cihazı (NVR) yanına gelmesi gerekmez. Örneğin bir okulu ele alalım.

Okulumuz 3 katlı olsun kayıt cihazının en alt katta olduğunu farz edelim her katta 6 kamera olsun. 6 Kamera x 3 Kat = 18 Kamera yapar. Bu 18 kamera için her seferinde kayıt cihazının yanına kablo çekmek yerine kayıt cihazından önce birinci kata bir CAT-6 kablo çekilir. Bu kablonun olduğu yere bir PoE Switch koyularak 6 kameranın dağıtımı buradan yapılır. Ardından bu PoE Switch’den bir üst kata kablo çekilir ve diğer 6 kamera için de buradan dağıtım yapılır. Sistem bu şekilde işler.

Yani işin özetine gelecek olursak küçük ve az adetli kamera sistemi istiyorsanız HD kamera, geniş ve büyük alanlarda fazla adetli kamera talebiniz varsa IP sistem seçmelisiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı