Koronavirüs Yazın Etkisini Kaybedecek Mi?

0
7
koronavirüs yazın devam edecek mi?

KORONAVİRÜS SICAK HAVALARDA ÖLÜYOR MU?

Bahar ayları geliyor, bazı bölgelerde sıcaklıkların 20° C’ye ulaşması bekleniyor. Sıcak hava, dünyaya hoş bir soluk getirecek ve kalabalıkları kontrol etmeye çalışan yetkilileri zor durumda bırakacak. Bununla birlikte, bilim adamları koronavirüsün baharın başlangıcına tepki verip vermediğini göstererek virüse yeni bakış açıları getirebileceğine inanıyorlar. Grip salgınları kış bittikçe ölme eğilimindedir; güneş ışığı da benzer şekilde koronavirüsün davranışını ve yayılmasını etkileyebilir mi? Bu kilit bir sorudur ve epidemiyologlar değişiklikleri yakından izleyeceklerdir.

Koronavirüs hakkındaki ilk çalışmalar, kış aylarında meydana gelen ve ilkbaharda kaybolan mevsimsel bir kalıp ortaya koymaktadır. Yaz aylarında sadece az miktarda koronavirüs bulaşıyor gibi görünmektedir.

Koronavirüslerle ilgili önemli bir çalışma geçen hafta University College London’daki bilim adamları tarafından yayınlandı. Birkaç yıl önce toplanan örnekleri analiz ederek Şubat ayında yüksek oranda virüs enfeksiyonu buldular, yaz aylarında ise çok düşüktü. Diğer çalışmalar da koronavirüslerin ılıman iklimlerde mevsimsel davranışlarda olduğunu göstermiştir.

Ancak çalışmanın baş yazarı Rob Aldridge bir noktaya dikkat çekti. “Yaz aylarında devam eden ancak daha düşük seviyelerde koronavirüs geçişi görebiliyorduk, ancak bu noktada hala büyük bir duyarlı nüfus varsa kışın tersine dönebilir ve bunun yeni bir virüs olduğu göz önüne alındığında, nüfusun yüksek düzeyde duyarlılığı göz önüne alındığında, mevsimsel bir modelin yaz boyunca devam edip etmeyeceğini bilmiyoruz. Bu nedenle, şu andaki sağlık tavsiyelerine uymak için hepimizin harekete geçmesi çok önemlidir. ” dedi.

Ayrıca, Covid-19 virüsünün tamamen yeni bir bulaşıcı virüs olduğu diğer bilim adamları tarafından vurgulanmaktadır ve bu nedenle popülasyonların herhangi bir bağışıklık oluşturma şansı yoktur. Sonuç olarak, bazı bilim insanlarına göre yaz başlangıcına rağmen koronavirüsün mevcut oranlarda yayılmaya devam etmesi muhtemel görünüyor.

Sonuç olarak koronavirüs’ün ısınan havalarla birlikte etkisini kaybedip kaybetmeyeceğini, hep beraber deneyimleyerek göreceğiz. Bu süreçte farklı fikirlere sahip bilim insanlarının dahi ortak önerisi; kişisel izolasyona çok önem verilmesi, gerek duyulmadıkça evden çıkılmaması ve evden çıkmanın gerekli olduğu durumlarda önlemler alınıp, maske takılmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here