MAC OS ve Linux PHP Kurulumu Nasıl Yapılır?

MAC OS ve Linux İçin PHP Kurulum İşlemi

MAC OS ve Linux İçin PHP Kurulumu Nasıl Yapılır?

PHP kurulumu temel olarak; derleyicide yazdığınız çeşitli kodların web ortamında nasıl görüneceğini görmenizi sağlarlar. PHP’nin özellikle sunucu tabanlı oluşu, internet bağlantısı ve bir sunucu olmadan bir sunucu (server) yazılımı yüklemenizi zorunlu kılar. Yükleme işlemi için Windows İşletim sistemi yüklü bilgisayarlarda WAMP yaygın olarak tercih edilir. Ancak bir MAC veya Linux İşletim sistemi kullanıyorsanız, yazılımı değiştirerek XAMPP yükleyebilirsiniz. Bugün, MAC OS kullanıcıları için aynı zamanda MAMP adı verilen bir versiyon da mevcut. İsimleri farklı olsa da, bu yazılımlar temelde bilgisayarınızda lokal (yerel) bir sunucu oluşturmaya yararlar. MAC OS ve Linux için PHP kurulumu nasıl yapılır? Cevabı merak ediyorsanız, adımlarımızı incelemeniz yeterli. O zaman başlayalım.

MAC OS İçin WAMP Kurulumu Mümkün Mü? MAMP Nedir?

PHP Kurulum İşlemi Nasıl Yapılır?
PHP Kurulumu İçin MAC OS ve Linux’da Server Programları Nasıl Yüklenir?

Php kurulumu için, PC’lerde (Windows İşletim Sistemli) WAMP Server kurulumu konusundan aşamalarıyla söz ettik. MAC OS kullanan MAC’ler için, ise WAMP’dan ziyade MAMP yani Machintosh Apache – MySQL-PHP yazılımını kurmanız gerekli. İşletim sistemlerindeki farklılık ve MAC OS’ların farklı yazılım çalıştırma politikaları, bu farklılığın nedenleri arasında yer alıyor.

MAMP, temel olarak WAMP yani Windows için kullanılan lokal sunucu oluşturma yazılımının MAC OS için geliştirilmiş versiyonudur. İki yazılım arasında, baştaki W ve M harflerindeki değişiklikten de bunu anlayabilirsiniz.

MAC OS için PHP Kurulumu (MAMP Kurulumu)

Server Yazılımları Nasıl Yüklenir?
Farklı İşletim Sistemleri İçin Lokal Sunucu Yazılımları İndirme ve Kurma

PHP kurulumu, temel olarak hatalı bir ifade olsa da, yaygın olarak kullanılıyor. Temelde, bir yazılım dilinin kurulumu söz konusu olmaz. Ancak, yazdığınız kodların nasıl göründüğünü görmek için özel bir yazılıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin günümüzde, JAVA mobil uygulama geliştiricileri uygulamanın Android Telefon veya tabletlerde nasıl göründüklerini anlamak için çeşitli ek yazılımlar kullanırlar. MAMP ve WAMP, bunlara prensipte benzeseler de farklı yazılımlardır. Şimdi MAMP Kurulumu nasıl yapılır, anlatmaya çalışalım.

MAC OS PHP Kurulumu Aşama: MAMP Yazılımını İndirmek ve Kurmak

MAC bilgisayarlar için php kurulum aşamalarının başında, yazılımı indirmek geliyor. Bunun için Google’a, MAMP yazmak. Bu işlemi Windows üzerinden yapıyorsanız, site bilgisayarınızdaki işletim sistemini tanıyacaktır. MAC’lerde, iki seçenekli bir internet sitesine gideceksiniz:

MAMP Lite: Bu Sürüm Ücretsizdir. MAMP İndirmek İçin Bu Sürümü Kullanacağız.

MAM PRO: Bu Sürüm Ücretlidir ve Ek Özelliklere Sahiptir.

MAMP programını indirdikten sonra, yapmanız gereken ilk şey, indirme noktasının masaüstü olmasıdır. Böylece indirilen dosyayı kolayca görebilirsiniz. İndirme işlemi bittiğinde, MAMP’ı MAC OS’larda bulunan “Applications” klasörünün içine atmalısınız.

PHP Kurulumu İçin Server Yazılımları İndirme ve Kurulum
Farklı İşletim Sistemleri İçin Tasarlanmış Server Yazılımları, Local Host Oluşturmak İçin Kullanılırlar.

Sonrasında MAMP’ ı açarak kullanabilirsiniz. Burada, sizlere MAMP yazılımı ile ilgili bilgi verilecektir. Kısaca, PC (Windows) için geçerli olan seçme işlemlerine burada rastlamazsınız. Daha sonra bir derleyici kullanarak, PHP kodlarınızı yazarak nasıl göründüklerini öğrenebilirsiniz.

Yazılımı açtığınızda, çıkan pencerede PHP My Admin kısmında aynı zamanda MAMP hakkında detaylı bilgilere de rastlayabilirsiniz.

MAC OS için PHP Kurulumu işleminin başarılı olup olmadığını anlamak için, derleyicide şu kodu kullanarak, nasıl göründüğünü kolayca anlayabilirsiniz.

<?
Echo “Bu bir MAC OS Kurulum Denemesidir”;
?>

Kodları yazdığınızda, tarayıcı size bu cümleyi gösteriyorsa, kurulum başarılı olarak çalışmaktadır. Eğer PHP dersleri için yeni ve acemiyseniz, başka PHP kodları ile deneme yapmanız mümkün.

MAMP Php Kurulumu İçin Windows’a Da Yüklenebiliyor Mu?

MAMP ve XAMPP
MAMP ve XAMPP Server Yazılımları

Evet. Üstelik indirme sitesine ulaştığınızda eğer bir Windows cihaz kullanıyorsanız, zaten site size “WAMP for Windows” gibi seçeneklerle cevap verecektir. Ancak günümüzde PHP bilenler, bu tip işlemler için Windows PHP kurulumu için WAMP veya XAMPP kullanırlar. Yeri gelmişken, XAMPP nedir? Gelin bu sorunun cevabını da kısaca verelim.

XAMPP Nedir?

Xampp Nedir?
XAMPP Nedir? Niçin Kullanılır ve Neden Tercih Edilir?

XAMPP, benzerleri Linux – Windows ve MAC OS’da karşımıza çıkan sunucu yazılımlarından birisidir. Yazılım, dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar için kullanılabilir. Bununla birlikte XAMPP’ın Windows, MAC OS ve Linux için farklı sürümleri bulunmaktadır. Peki, yükleme ve kurulum işlemleri?

Genellikle XAMPP için de kurulum süreçleri hemen hemen aynıdır. XAMPP, adından da anlaşılabileceği üzere, zaten diğer sunucu yazılımları ile aynı işlevi gerçekleştirir: lokal sunucu oluşturmak.

Günümüzde WAMP – XAMPP ve MAMP gibi sunucu yazılımlarının kurulum işlemleri, PHP kurulum işlemi olarak isimlendirilir. Yazılımlar aynı zamanda Wordpress üzerinde çalışmak isteyenlerce de yaygın olarak kullanılır. Günümüzde WAMP server alternatifi seçeneklerine basit bir Google araması ile ulaşmanız mümkündür.

Linux İçin PHP Kurulumu: LAMPP Server İndirme ve Kurulum

LAMP Server, benzer şekilde Linux İşletim Sistemi için sunucu kurma yazılımı olarak dikkat çeker. Dikkat ederseniz, pek çok farklı seçenek olsa da, MAMP – LAMP ve MAMP arasında, ilk harflerinde değişiklikler olduğunu görebilirsiniz. Linux işletim sistemi için PHP kurulum işlemleri, programın indirilmesi ve kurulumuna ek olarak kontrol sürecini de beraberinde getirir. LAMP server yazılımını nasıl kurabilirsiniz, internetten küçük bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

PHP kurulum için hangi yazılımı kullanırsanız kullanın; yazılımı indirme – lokal host ayarlarını yapma ve deneme (test) süreçlerinin hepsinde aynı olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı