Donanım

MacBook Klavyelerine Kelebek Mekanizması Geliyor!

 

MacBook klavyelerinin kelebek mekanizması geri geliyor. 9to5Mac,  bu hafta Apple’ın klavye teknolojisinin analisti Ming-Chi Kuo’ya göre bu yeni mekanizmanın MacBook Air ile piyasaya çıkacağını söyledi.

İşte Detaylar!

Apple, kelebek mekanizmasını 2015’de tanıtmıştı. 2017 ve 2019 da güncelleşmiş versiyonlarla piyasaya sürdüğü kelebek klavye mekanizması için bazı yenilikler yaptığı söyleniyor Mekanizmanın daha dayanıklı tuşlara sahip olması ve daha iyi bir yazma performansı için şirket yeni MacBook’lar üzerinde çalışıyor. MacBook son 3 kuşak bilgisayarda oldukça eleştiriye maruz kaldı. Daha önce daha rahat klavyeler çıkardığı için ve daha rahat yazma yapılabildiği için eleştirilerin odağında oldu.

MacBook Kyboad Problems adlı kitapta, şirketin dikkatini çekebilmek için kelebek mekanizmasının kusurlarını ortaya koymak için yazdığı makale ile bu sorun odak noktasına ulaştı. Şirket mekanizmayı daha iyi hale getirmek için kelebek mekanizmasında kullanılan malzemeler değiştirerek daha kullanışlı malzemeler ile değiştirme kararı aldı.  Böylelikle MacBook modellerini içerecek şekilde Klavye Servis Programı genişletmiş oldu

Apple daha sonra Haziran ayında, 2015 ve 2017 yılları arasında piyasaya sürülen birçok MacBook ve MacBook Pro modeline ücretsiz klavye değiştirmeleri için müşterilerine talepte bulunacağını açıkladı. Kuo, MacBook klavyelerinin yakında daha uzun tuş hareketi ve daha fazla dayanıklılık sağlayan yeni bir cam elyaf takviyeli makas şalterine sahip olacağını açıkladı. Bu yeni anahtarın, bu yıl güncellenen MacBook Air ile birlikte piyasaya sürülmesi ve daha sonra 2020’de MacBook Pro’ya ulaşması hedefleniyor.

Apple’ın 16 inçlik MacBook Pro modellerinde kelebek mekanizmalı klavyelerinin döşendiği bilgisayarlar eylül ayında piyasaya çıkacağı duyuruldu. Yeni nesil kelebek mekanizmalarıyla birlikte piyasaya çıkacağı için dört gözle bekleniyor. Önümüzdeki aylarda şirketin daha detaylı açıklamalar yağması bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu