Mozilla Firefox, Rastgele Şifre Üreticisi Özelliğine Sahip Olacak

0
32
Mozilla Firefox, Rastgele Şifre Üreticisi Özelliğine Sahip Olacak 1
firefox

2018 sonbaharında Google Chrome rastgele şifre üretme özelliğini duyurmuştu. 2019′ un sonu veya 2020 başlarında bu özelliğe Mozilla Firefox‘ta kavuşacak.

Firefox’un rastgele şifre üreticisi aynı Chrome platformuna benzer şekilde şifre üretecek. Kullanıcılar ürettikleri bu benzersiz şifreleri özel hesaplarında saklayıp, muhafaza edebilecekler. Halen test aşamasında olan özellik, Firefox Nightly geliştirme versiyonunda test edilmeye devam ediyor. Fakat özelllik sadece şifrelerin otomatik olarak tamamlanmasın izin veren sitelerde çalışmaktadır.

Mozilla Firefox, Rastgele Şifre Üreticisi Özelliğine Sahip Olacak

Lockbox adla ile sunulacak olan özellik, tarayıcıda güvenlik önlemlerini artırmaya ve kullanıcı gizliğini ön plana çıkartmaya çalışacak. Tarayıcının babası ve yaratıcı olan Tim Murray , markanın gelişimi ve inovasyonları hakkında şöyle konuştu. ” Firefox kullanıcılarının gizliğini ilke edinen, kullanıcıların güvenliğini ve öz haklarını bir araya getirerek bir hizmet ailesi yaratma hedefindedir” dedi. Konuşmanın ileri kısımlarında ” Aynı zamanda Firefox büyük dosyalar göndermek için şifreli bir servistir. Firefoz sizin güvenliğinizi sağlamanız için en kolay yollardan biridir. Bu yenilikler sadece daha Firefox ailesinin başlangıcı…” diye konuştu.

Diğer taraftan Mozilla’nın diğer şirketi Coinbase hack skandalları ve hatalar ile gündeme gelmesine rağmen günden güne tarayıcı güvenlik önlemleriyle adeta zenginleştiriliyor.

Firefox’un ezeli rakibi Chrome‘un popülaritesi karşısında çok bir şeye sahip değil. Mayıs 2019’da Firefox’un sadece %5 lik bir kullanıcı dilimine sahipken, Chrome tarayıcıda bu oran %62 lere kadar varıyor. Firefox yeni hamleleriyle kullanıcılar minvalinde yer edecek mi? Bunu Firefox’un çabaları gösterecek.

Diğer haberimiz olan  Youtube Beğenmediğiniz Önerileri Kaldırmayı Kolaylaştırıyor  göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here