PHP Eğitimi Nasıl Olmalı? PHP Dersleri İçin İngilizce Şart Mı?

İdeal PHP Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

PHP eğitimi, programcılık becerilerinizi geliştirmek için ideal bir başlangıç noktasıdır. Peki, ideal PHP eğitimi nasıl olmalı? Nereden PHP dersleri alarak ustalaşmaya başlayabilirsiniz? PHP programlama dili için ustalaşmak için neler yapabilirsiniz? Daha iyi PHP kodlarını nasıl yazabilirim? PHP eğitimi nasıl olmalı? PHP eğitimi için İngilizce şart mı? Gelin, PHP eğitimi ile ilgili sorulara birlikte yanıt verelim.

PHP Eğitimi: Online Dersler, Kitaplar ve Kurslar

PHP İçin Yabancı Dil Gerekli Mi?
Kaliteli PHP Dersi İçeriklerine Ulaşmak İçin İngilizce Gerekli Midir?

PHP eğitimi alırken kaynaklarınıza dikkat edin. Günümüzde, kursu fiziksel olarak verilen diğer becerilerin aksine PHP’yi internetten öğrenebilirsiniz. Ancak, uzmanlaşmak ve ustalaşmak programcılık konusunun en önemli ve zor kısmı. Yani kurs veya online içeriklerden öğrendiklerinizi pekiştirmez, durağan kalır ve üzerine düşmezseniz ustalaşmanız söz konusu olmaz.

PHP eğitimi, ustalaşma sürecinin en çok dikkatli olunması gereken kısmıdır. Temel konuları öğrenmek, sizleri sadece “bilinçli” kılar. PHP programlama dili veya diğer dillerde ustalaşmak yıllarınızı alabilir. Bu nedenle, PHP için “pratik” son derece önemlidir. Peki, nereden başlamalı?

Online kurs ve eğitimler, özellikle bir sorun ile karşılaştığınızda geri bildirim imkânı sunduklarından iyi birer bağlangıçtır. Çoğu İngilizce olan PHP kitapları ve online PHP eğitimleri için İngilizce bilmeniz şart olmasa da, dil becerisi sizleri ciddi anlamda hızlandırabilir. PHP eğitimi, PHP kaynak kitapları gibi konulardan sonra, sizlere İngilizce’nin PHP için öneminden söz edeceğiz. Youtube başta olmak üzere pek çok kanaldan, ücretsiz PDF PHP kitapları ve diğer kaynaklardan veya kurslardan PHP öğrenebilirsiniz. Ancak tekrar edelim; öğrenmek ve sağlam temel atmakla işiniz ne yazık ki bitmiyor.

PHP Öğrenmek İçin İngilizce Şart Mı?

php-ve-mysql-icin-ingilizce
MySQL İçin İngilizce Bilmek Gerekli Mi?

PHP programlama dili ve diğer tüm programlama dilleri için İngilizce, son derece önemlidir. Bunun nedeni, dillerin genellikle İngilizce Anadili olan insanlarca oluşturulmasıdır. Bununla beraber, PHP veya Javascript ya da C# için, en iyi kaynaklar genellikle İngilizcedir. Bu da, sadece PHP için değil aynı zamanda diğer diller için İngilizce’nin ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor.

İngilizce bilmek, programcılıkta önemli bir nokta. Programlama dilleri ile ilgili kaliteli kaynakların genellikle İngilizce olması sizi daha becerikli kılabilir. Bununla beraber, PHP öğrenmek ve bu konuda kendinizi geliştirmek için yine İngilizce çok önemli. Bu nedenle soruya “neredeyse şart” cevabı verilebilir. 

PHP Dersleri Alarak Ustalaşmak Mümkün Mü?

PHP dersleri alarak sadece programlama dilinin temelini atabilirsiniz. Ayrıca PHP’de ustalaşmak yıllarınızı alabilir. Bu süreçte sıkı bir pratik rutini belirlemeli ve denemekten asla vazgeçmemelisiniz. PHP eğitimi süresince çoğu kişi, genellikle kod yazımı ile ilgili hatalarından dolayı yolun yarısına kadar dahi gelmeden, vazgeçmektedir. Ancak yazılım dünyası için “sabır” oldukça geçerli bir akçedir. Peki, sadece sabır yeterli mi?

PHP eğitimi alıyorsanız, bilgileriniz henüz güncel ve taze iken bir projede yer almak en doğru  adımlardan biridir. Sizin gibi PHP dersleri alan bir ekip ile çalışmak, size çok şey katabilir. Özellikle programlama dünyasında, proje ve deneyim son derece önemlidir. PHP projeleri geliştiriyorsanız ve bir ekibin içindeyseniz, şanslısınız. Sağlam bir portfolyo ile firmaların dikkatini çekebilirsiniz. Firmaların gözüne batmak, sizin geçerli bir “Web Yazılım Uzmanı” veya “PHP Uzmanı” ünvanı ile anılmanızı sağlayabilir.

PHP ve diğer programlama dilleri ile ilgili bir diğer önemli konu da “networking” ve “portfolyo”dur. Çevrenizde, web sitesi yaptırmak veya sitelerini geliştirmek isteyenler varsa ücretsiz yardım talep ederek, portfolyonuzu genişletebilirsiniz. PHP’de ustalaşmak bu tip yollarla mümkündür. Ayrıca bu tutum, diğer yazılım dilleri için de geçerlidir.

Daha İyi PHP Kodları Yazmak İçin Neler Yapabilirim?

PHP dersleri alırken PHP’de yorum satırı konusunu, kafanızın bir yerine not edin. Diğer php konuları gibi bu konu da diğer programlama dillerinde karşınıza çıkan önemli bir konudur. Peki PHP’de yazılan yorum satırları neden önemli?

Ciddi ve karmaşık yazılım projeleri, tek bir yazılımcıyla değil, birden fazla kişiden oluşan ekipler tarafından yürütülür. Bu durumda, ekipten birinin yazdığı kodun nasıl çalıştığı, hangi maksatla yazıldığı, ne zaman yazıldığı ve ne zaman güncellendiği önemli bir konu haline gelir. İşte tam da bu noktada, PHP’de yorum satırları önemli bir konu haline gelir. Üstelik sadece PHP programlama dili için değil, hemen her türden yazılım dili için bu geçerlidir.

Daha iyi PHP kodları yazmak için, sentaks ve yazım hatalarına dikkat ettiğiniz kadar aynı zamanda yorum satırlarına da dikkat edin. PHP projeniz başkası tarafından ele alındığında veya ekip arkadaşlarınızca incelendiğinde, rahat ve kolay anlaşılır yorumlar hızı arttırır. Netlik, açıklık ve hatasız “temiz” kod yazmak, PHP için de son derece önemlidir.

PHP’yi En İyi Nasıl Öğrenebilirim?

PHP için bol pratik ve proje deneyimi şarttır. İngilizce biliyorsanız, internet PHP dersleri için harika bir kaynaktır. Online kurs, PDF ve  basılı kitap seçiminizde dikkatli olun. Günümüzde PHP programlama dili öğrenmek isteyenler “yazılım mentoru” kullanarak PHP öğrenmeye çalışırlar. Bir tür usta – çırak ilişkisi dili öğrenmek iyidir. Size yol gösterecek bir “PHP mentoru” ise çok daha iyi…

PHP dersleri almak, bu dilde uzmanlaşmanın ilk adımıdır. Hey ayrıntıyı iyi öğrenerek, sağlam bir temel atın. İmkânınız varsa, bir projede ücretli veya ücretsiz çalışarak ekip çalışması deneyimi elde edin. İngilizce biliyorsanız, bilgilerinizi güncel tutun ve pratik yapmaktan vazgeçmeyin. Usta – çırak ilişkisiyle veya PHP mentoru ile sabırla çalışarak daha iyi PHP kodları yazmanız mümkün. Şimdiden kolay gelsin!

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı