Genel

Polkadot Coin Nedir, Tüm Detaylar

Ethereum'un kurucularından ve geliştiricilerinin bir tohumu olan Polkadot, Gavin Wood'un yeni projesidir. Ethereum 'u bırakan Gavin Wood POlkadot üzerine yoğunlaştığını 2020 tarihinde müjdelemiştir.


Polkadot Web3Foundation’un ilk girişimidir. Polkadot 17 temmuz tarihinde tokenini DOT/USDT paritesinde listelemiştir. Polkadot tamamen merkezsiz bir çalışma prensibi ile var olan topluluğun kararlarına göre gelişecek bir sistemdir.

Polkadot Blockhain blockhain ağlarının vazgeçilmezidir. Blockhain ağında ise DOT Token, 3 farklı şekilde hizmet vermektedir. Birincisi: staking, diğeri ise bonding ve üçüncüsü ise yönetişim.

Polkadot’un kuruluşu 2014 tarihine dayanmaktadır. Fakat tam olarak faaliyete geçmesi ise 2017 tarihine dayanmaktadır. Polkadot’un arkasında iki isim bulunmaktadır: Parity ve Web3 Foundation isimli iki yapı bulunmaktadır.

Web3 Foundation Nedir?

Web3 Foundation’un bir merkezi yoktur, İsviçre’de Gavin Wood tarafından kurulmuştur. Bu vakfın asıl amacı ise, farklı projelere destek vermektir. İlk etapta ethereum’un gelişiminde büyük bir destek verse de, zamanla farklı projelere de girişmişlerdir.

Polkadot’u Tanıyalım

Her zaman yenilenen dijital dünyada, blockchain ağlarında ise sürekli yenilikler ve geliştirmeler mevcuttur. Polkadot: tamamen kullanıcı kontrolü ve herhangi bir merkeze bağlanmadan hizmet sağlamayı amaçlamaktadır. Kullanıcıları en çok cezbeden özelliği ise herhangi bir merkezle bağının olmamasıdır. Gelecekte ki teknolojiye yön vermek adına, henüz yaratılmamış icatları da bağlamak için tasarlandığı belirtilmektedir. Polkadot ile blockchain’leri tamamen güvenilir bir şekilde, veri transferi yapabileceksiniz.

Blockchain ağlarında en büyük sorun “güven”dir. Polkadot ile güvensiz tüm mekanizmalar ortadan kalkıyor. Web3 Vaktı tarafından oluşturulan bu hizmet, kısa süre içerisind egeliştirilen ve birçok sınıfın en iyi kuruluşu olmak adına tüm çalışmalarını tam gaz ilerletmiştir.
OKex tokeninin CEO’su olan Hao polkadot hakkında şu ifadeye yer vermiştir.

Blockchainin en büyük sorunlarından biri halen işbirliği yapılabilirlik olarak görünüyor. Polkadot her türlü blockchainin birbiriyle iletişime geçmesine, işlem yapmasına ve veri alışverişine izin vermesinde çok önemli bir rol oynayacaktır. Polkadot, sadece tokenların değil, tüm veri türlerinin çapraz-blockchain aktarımına izin verdiğinden, gelecekteki internet için hazırlanan kripto ekosisteminde çok önemli bir rol oynayacak.

Polkadot Çalışma Nasıl Çalışıyor?

Polkadot’ta 4 ana hedef bulunur. Bunlar sırası ile:

  • ağ üzerindeki yönetimin sağlanması
  • ağ üzerindeki yönetim operasyonları
  • ağ üzerindeki yönetimin bağlanması
  • ağ üzerindeki yönetiminin tam koordineli çalışması.

Polkadot’un operasyon kısmı ise, DOT sahiplerinin verilen puanlar ile sistem üzerinde ki yönetim gücünü sabit bırakmaktır ve sağlamaktır. Sistem üzerinde iyi niyetliler kalıcı, kötü niyetliler ise tamamen sisteme zararlı bir rol oynuyor. Zamanla sisteme zararlı olarak görünen kullanıcıların ise yetkileri tamamen azalmaktadır.

Sistem Üzerinde extra olarak DOT tokene sahip olan kullanıcılar sistem üzerinde kilitleniyor, bu kilitlenme sürecinin amacı ise tamamen yan zincirlerin (halkaların) oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.

Polkadot’un hizmet ettiği üç ana madde

Yönetim: Polkadot DOT coin kullanıcıları sistem üzerinde tam yetkiye sahiplerdir. Farklı platformlarda ise, mining sistemi ile kullanıcıların yetkileri tamamen kısıtlanmıştır. Herhangi bir düzenleme ve yükseltme protokolleri bulunmamaktadır. Polkadot’ta ise, tüm yetkiler kullanıcılara verildiğinden ötürü yükseltmeler ve düzeltmeler kullanıcılara verilmiştir.

Staking: Bu kelimeye yabancı olan kişiler için bu kelimenin anlamı: oyun teorisi’dir. Polkadot’ta ise bu ayrıcalık, token sahiplerinin tamamen dürüst bir biçimde hareket etmesini sağlıyor. İyi kullanıcılar farklı ödüller kazanırken, kötüler ise payını kaybetmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu