Ana Sayfa Donanım Rapor: Büyük Teknoloji Firmaları Çin Piyasasından Çekiliyor

Rapor: Büyük Teknoloji Firmaları Çin Piyasasından Çekiliyor

Nikkei , Dell, Microsoft, Amazon, HP ve Google gibi küresel teknoloji devlerinden olan firmalar üretimlerinin çoğunu Çin’den çıkarmak istediğini belirtti.

Bu Firmalar Çin Piyasasından Çekilirse Ne Olur?

Büyük teknoloji firmalarının Çin’den çekilmesi durumunda şu an için lider bir teknoloji tüketicisi olan Çin için durumları fazlasıyla değiştirir.  Bütün bu şirketlerin planlarının kısmen Trump tarafından desteklendiği biliniyor. Trump’un Çin ithalatına karşı tutumu bu sürecin etkilenmesinde t-rol oynayacak gibi gözüküyor.

Başkan Donald Trump ve Çinli meslektaşı Başkanı Xi Jinping, çoğu tüketici elektroniği ve bilgisayarını etkileyebilecek tarifeleri belirsiz bir yere sokan müzakereleri yeniden başlatmayı kabul etti. Anonim kaynaklara göre Dell ve HP, dizüstü bilgisayar üretiminin %30’unu Çin piyasasından çekmeye hazırlanıyor.

Büyük teknoloji firmalarından Microsoft, Sony ve Nintendo, bazı oyun konsolu üretimini Çin dışına çıkarmayı düşünüyor, ayrıca Google ve Amazon ise akıllı hoparlörlerini ülkeden çıkarmak istediği alınan duyumlar arasında. Diğer kaynaklar, Lenovo, Acer ve Asus’un “kayma planlarını değerlendirdiğini” de öne sürüyor.

Tedarik zincirlerini Çin’den çıkarmak, ABD’de yeni işler yapmak anlamına gelmemektedir. Rapora göre planlar, üretimi Tayvan ve Tayland, Vietnam ve Filipinler de dahil olmak üzere Güneydoğu Asya bölgelerine taşıyacak.

HP’nin planları, üretimin yüzde 20 ila 30’unu eylül ayı gibi Tayland veya Tayvan’daki yeni tedarik zincirine taşımayı planlıyor. Dell’in Tayvan’da, Phillpines’in de Vietnam’daki dizüstü bilgisayarların “pilot çalışmasına” başladığı, şirketin yalnızca ticaret savaşından kaçınmak için değil, Çin’de artan maliyetler ve işgücü eksikliği ile mücadele ettiğinden dolayı piyasa değişikliğine gittiği de belirtiliyor.

Amazon ve Nintendo, Vietnam’a, Microsoft’un Tayland ve Endonezya’ya tedarik zincirleri için potansiyel yeni bir üs olarak görüyorlar. Dell, Microsoft ve Amazon Çin’den ayrılma konusundaki sorulara henüz cevap vermedi. Nikkei’nin raporunda Acer ve Asus, Çin’den hareket üretimi çektiğini doğruladı ancak Dell yorum yapmaktan kaçındı. HP, Google, Microsoft ve Amazon, Nikkei’nin isteklerine cevap vermedi belirtiliyor.

Çin piyasasından yaşanabilecek herhangi bir çekilme dengeleri alt üst edecek gibi duruyor. Yeni bir gelişme olursa sayfamızda yeni haberleri duyurmaya devam edeceğiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Eski İşletim Sistemleri KOBİ’leri Siber Saldırı Altında Bırakıyor!

  Birçok KOBİ eski işletim sistemlerini hala kullanıyor. Bu eski işletim sistemleri ve yazılımları KOBİ’leri siber saldırı riski altında bırakıyor. Alert Logic’in yeni araştırmasına göre, KOBİ’ler...

Web’de Outlook’a Daha Hızlı ve Daha Modern Bir Deneyim Geliyor!

Geçen yıl Lgnite konferansında Microsoft, kullanıcılarının web ’de yeni Outlook’u denemelerine imkân verecek bir haber duyurdu. Şimdi sekiz aylık testten sonra güncellenmiş sürüm piyasaya...

Sony, 3 Yeni Kamera Çıkartıyor !

  Sony’nin uzun süredir beklenen, tam kare aynasız kamerasının yolda olduğu yönünde spekülasyonlar bir kez daha tetiklendi. Yeni kameralar ile ilgili bilgiler sızdırılırken, kablosuz işlevsellik...

Raspberry Pi 4 Güncellemesi: Daha Az Isı, Aynı Hız

  Raspberry Pi 4 inkâr edilemeyecek kadar güçlü bir makinedir. Ancak fiyatı da yüksektir. Pi 4, önemli sayılabilecek ölçüden ısı üretir ve sürekli yükü termal...

2019 Amazon Prime Day Başlangıç Tarihi Belli Oldu!

  Prime Day, Temmuz 2015’te Amazon’un 20 yıllk yıldönümüne yalnızca Prime üyelerine 24 saatliğine geçerli olan bir kutlamayla başladı. Etkinlik çok etkileyiciydi. Bu yüzdem ertesi...