Genel

Webcam’de Etkileyici Görünmek

WEBCAM’DE ETKİLEYİCİ BİR GÖRÜNTÜ NASIL ELDE EDİLİR?

Günden güne dijitalleşen dünyada buna uygun olarak iş görüşmeleri, toplantılar ve bir çok yüz yüze görüşme gerektiren aktivite webcam aracılığıyla yapılmaya başlandı. Üstelik çoğalan salgın hastalıklar, kurumların minimum masrafla maksimum verimliliği elde etme ihtiyacı; uzaktan çalışmalar, online(çevrimiçi) eğitimlerin de artmasına sebep oldu. Durum böyle olunca kamerada iyi görünmek, karşı tarafı etkilemek ve odaklanmasını sağlamak çok önemli hale geldi. Peki “Webcam’de en iyi görüntüyü nasıl elde edebiliriz?”

Düz arka plan çok önemli. Çünkü arka plandaki bir manzara, veya hareket eden insanlar karşı taraf için dikkat dağıtıcı olabilir ve bu durum görüşmenin verimliliğini ciddi oranda azaltır. Bu yüzden aydınlatması güzel, açık ve düz renk duvara sahip bir oda ilk tercih olmalıdır.

Sesi emilimi olan bir odada bulunmak oldukça önemlidir. Çünkü ses sekmesi durumu, görüşmede anlaşılabilirliği minimum seviyeye düşürür ve görüşme iki taraf için de can sıkıcı bir durum haline gelir. Sesin sekmesini engellemek için halısı olan, mobilyalı ve çok büyük olmayan bir odada bulunmak çoğunlukla yeterlidir.

Işık kaynağı doğru konumlandırılmalıdır. Işığın tepeden alınması durumda burun bölgesinde parlamalar ile gölgeler oluşacaktır ve karşı taraf için hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkacaktır. Işığın arkadan alınması durumunda ise kamerada yansıma oluşur, o yüzden ışık kaynağının karşıya alınması hem daha canlı bir görüntüye neden olacak hem de karşı taraf için daha odaklanabilir hale gelmeyi sağlayacaktır.

Son olarak arkaya sanatsal bir tablo asmak, fonda klasik müzik çalması bazı durumlar için karşı tarafta daha etkileyici bir izlenim oluşmasını sağlayabilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu