Windows 10 Hata Ayıklama Modu Nasıl Açılır?

Hata ayıklayıcı, kullandığınız uygulamalardaki, programlardaki hataları bulunmasını ve düzelmesine olanak sağlar. Hata ayıklama işlemi gerçekleştirildikten sonra hata sayısı en aza düşer. Bunun yanında uygulanan yazılım ya da donanım beklentilerimizi karşılayacak bir şekilde sorunsuz çalışmaya başlar.

Hata ayıklama modu ,  yazılan kodlarda hataların ayıklanmasını sağlar. Hata ayıklayıcısı ile uygulamalara bağlanır ve kodlardaki hataların taranması yapılır. Yazılım geliştiricileri yazdıkları kodlar her zaman istediği  şeyleri gerçekleştirmez. Burada kodlardaki hataları düzeltmek için hata ayıklayıcının açılması gerekir. Hata ayıklayıcısı hatayı hemen ve net bir şekilde tespit edemese de kodlardı adım adım inceler ve var olabilecek hataları gösterir. Bu hata ayıklayıcı gözlemlendikten sonra ver olan hatalar tespit edilir ve düzeltmeler yapılır.

Windows 10 Hata Ayıklama Modu Açmak İçin Hangi Adımlar İzlenir?

Windows 10 hata ayıklama modu açmak için ilk olarak standart bir araç çubuğunda ön izleme açılır. Bunu yapmanın bir diğer yolu da CTRL+ Üst KRKT + B tuşlarına basmaktır. Daha sonra Just-İn-Time hata ayıklama kutusunda, yeni örneği Microsoft Komut Dosyası Düzenleyicisi’ ne tıklanır daha sonra EVET butonuna tıklanır.  Adım içinde uzaktan yordama seçeneği hata ayıklama iletişim kutusunda, simgeyi tıkladıktan sonra da Tamam’ı tıklanması gerekir. Bu adımlar izlendikten sonra hata ayıklama modu açılır. Ve hatalar tespit edilmeye başlar.

Hata ayıklamaya başlamadan önce ilk olarak kesme noktasını ayarlamak ve daha sonra hata ayıklama modunu açmak gerekir.

Kesme noktaları, yapılacak çalışmada kod satırını ya da kod bölümü ayrıntılı olarak incelemek istendiğinde çok işe yarayan bir özellik. İlk olarak uygulamanın işlemine dahil edilmiş hata ayıklama açmak gerekir. F5 tuşuna tıklamak hata ayıklama modunun açmanın en yaygın yollarından biridir. Fakat bu yaparken uygulamadaki kodu incelemek için bir kesme noktası ayarlanmamış olabilir. Bunu kontrol ettikten sonra kesme noktaları ayarlanır. Daha sonra hata ayıklama modunu açmak gerekir. Kesme noktalarını belirlemek güvenilir bir şekilde hataları ayıklamanın en önemli özelliğidir. Kesme noktası , değişkenlerin değerini, belleğin gösterdiği özelliklere ve kod dallarındaki hataların belirlenmesinde ve bu hatalara güz atılabilmesini ve kodun nerde aksaklık oluşturduğunu gösterir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı